Vajkrémek országról országra

60 szeletes esküvői torta egy csodás párnak <3 cukorvirágokkal
Ahány ház, vagyis ország, annyi vajkrém típus fordul elő a világhálón a receptek között böngészve, főleg, ha nem riadunk meg egy kis angol vagy egyéb idegennyelvű szövegtől. Érdemes nekifutni, akár Google fordító segítségével is, igaz nem óangol irodalmi megfogalmazást fogunk kapni, de egy recept lefordításához és megértéséhez pont megfelelő. :)

Éppen böngésztem a neten egy jó kis krémrecept után, amikor megtaláltam egy blogon a német vajkrém receptjét, sosem hallottam még róla, én még a svájci-olasz-francia vajkrém bermuda háromszögében elvesztem. Ezen felbuzdulva elkezdtem utána járni milyen vajkrémeket lehet még fellelni az internet sötét bugyraiban…hát rengeteget! Lássuk mi a választék. 🙂

Első és legfontosabb szabály nálam, hogy sosem használok vaj helyett margarint, a margarin műanyag, nem jó, nem is olyan az állaga, ha megeszed szájpadlásra tapadós érzetet kelt. Természetesen, ha tejérzékeny vagy tejallergiás valaki, akkor nincs más választás, ebben az esetben én is próbálok alternatívát találni, de ha mehet a vaj, akkor inkább ezt választom.

  1. alap vajkrém- „magyar vajkrém”: Nem magyar, de ezzel nyitok, mert nagyon sokan így kezdjük a vajkrémekkel való kapcsolatunkat, a mama is ezt használja nagy baj nem lehet alapon. Az összetevői között vaj (allergiás esetben margarin) és porcukor szerepel. Előnye, hogy könnyű elkészíteni és beszerezhetőek egyszerűen az alapanyagok, hátránya viszont rengeteg van, nagyon tömény vajas íze mellett, ha a porcukor nem elég finom, még serceghet is a fogunk alatt, nem túl jó élmény….
  2. amerikai vajkrém: Óóó Amerika, imádlak! <3 Az amerikaiak a világ egyik legcukibb emberei (nem vagyok elfogult) és két kézzel habzsolják az életet, ami a vajkrémükön is meglátszik. 🙂 Alapvetően 3 összetevőből áll, vaj, porcukor és tej. Hasonlóan könnyen elkészíthető, mint az előző, könnyen beszerezhető hozzávalókkal, de önmagában nagyon tömény vajas íze van, és iszonyú édes. Igaz áll, mint a cövek, de ezt sem választanám, ha nem muszáj.
  3. svájci vajkrém: Kicsit bonyolódik a vajkrém-helyzet, itt már tojást is használunk, így kevesebb vajra lesz szükség, és légiesebb krém lesz a végeredmény. A svájci vajkrém összetevői tehát a tojásfehérje, a porcukor, és a vaj. Alapvetően itt a tojásfehérjét hőkezeljük a porcukorral vízgőz felett, utána szép habot verünk belőle és mehet bele a vaj, számtalan recept kering a neten akár angolul, de magyarul is. Nagyon sima, nagyon szép krémet kapunk, nem annyira vajas az íze, mint az előzőeknek, és a sercegő porcukor és a fogunk találkozásának élményétől is megkíméljük magunkat.
  4. olasz vajkrém: „Déliesedünk, mediterránosodunk” vajkrém földén. 🙂 Az olaszok híresek isteni finom pékáruikról és süteményeikről. Bevallom, egyik kedvenc vajkrém receptem ez, szerintem könnyebb, mint a svájci, finom és nagyon kiadós adagot lehet belőle készíteni. Alapvetően 4 összetevőből áll: kristálycukor, víz, tojásfehérje, vaj. A vízből és cukorból szirupot kell főzni, még cukorhőmérő nélkül is egész jól teljesíthető, látványos a sűrűsödés. Ezt a szirupot kell a fehérjéhez adni és kemény habot verni belőle, majd ha szépen visszahűlt, a kockára vágott vajat. Lágy, krémes, kellemes, nem túl vajas íz, és kiadós, nagy adag lesz belőle, de tény, hogy macerásabb elkészíteni, mint az első kettőt.
  5. francia vajkrém: A franciák sikkesek, egyediek, kitűnnek a tömegből, ez igaz a vajkrémükre is. 🙂 Abban különbözik a svájci és olasz vajkrémtől, hogy tojássárgáját rakunk bele a fehérje helyett. Ha nem burkolásra, hanem belső krémbe szánom, akkor inkább ezt használom, a tojássárgája miatt szerintem isteni íze van. Bármivel ízesíthető és nagyon stabil, jó állagú krém. Az elkészítése nagyjából ugyanaz, mint az olasz vajkrémnek, de kicsit sárgásabb krémet kapunk, ez színezésnél okozhat problémákat.
  6. német vajkrém: Az „újfiú” 🙂 Bevallom nem próbáltam még, de első olvasásra nagyon bejön! Több összetevőből áll, tej, cukor, tojássárgája, keményítő, liszt, só, vaj. A vajon és egy csésze porcukron kívül, egy jó kemény pudingos állagú alapkrémet kell főzni a hozzávalókból, majd kihűteni szobahőmérsékletűre, és ezután kell belekeverni a vajas porcukrot. Egy stabil, de rugalmasabb krémet kapunk, mint az előző krémek, így azt gondolom remek lehet cupcake-ek tetejére, vagy belső tortakrémnek. Fondant alá, már nem biztos, hogy ezt tenném, főleg nyáron kánikulában. Ha alkalmam nyílik kipróbálni, feltétlen megosztom a tapasztalataimat. 🙂
  7. koreai vajkrém: Ez körülbelül egy különleges eljárással készült olasz vajkrém, az összetevői és az elkészítési módja is az olaszéhoz hasonlít, de van egy nagyon fontos különbség a kettő között. Míg az olasz szobahőmérsékleten készül, a korai esetében nagyon alacsony hőmérsékleten kell dolgozni és nagyon ki kell hűteni a hozzávalókat. Ez egy teljesen más textúrájú, kevésbé levegős, nagyon fényes, nagyon stabil vajkrémet fog eredményezni, vajkrémvirágok elkészítéséhez a legjobb. A csodálatosan vékony szirmú és nagyon fényes vajkrém virágok általában ebből készülnek. Ezt sem próbáltam még sajnos, de a fantáziám nagyon mozgatja… 🙂
  8. Plusz egy ráadás, a vegán kókuszolaj „vaj”krém: Aki sokféle allergiával, vagy érzékenységgel van „megáldva”, annak jó alternatíva lehet a hagyományos vajkrémek helyett. Összetevői a kókuszolaj, a porcukor, a só, és opcionálisan kókuszkrém vagy szójatej. Nem lesz olyan állaga, mint az előzőeknek, de cupcake tetejére, vagy krémbe is viszonlyag jó helyettesítője lehet a többi állati eredetű terméket is tartalmazó vajkrémnek.

Ízesítésképpen mindegyik vajkrém esetén elsődlegesen vanília pasztát vagy kivonatot szoktak használni, de a lehetőségek tárháza végtelen. Ízesíthető gyümölcs redukciókkal, olvasztott csokoládéval, különböző örleményekkel vagy magpasztákkal. A manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvendő matcha porral is készíthetünk egy extravagáns zöld külsejű desszertet, ha belekeverjük a vajkrémbe, de bátran jöhet bele valamilyen finom zöldfűszer, például bazsalikom eperrel. Hmmmm….kísérletezésre fel! 🙂

Kérdésed van? Itt írhatsz nekem! Hozzáfűznél valamit? Itt elmondhatod a véleményed!

Várlak vissza a következő bejegyzésnél, hogy újabb kincseket mutathassak Neked! 🙂

További bejegyzések ebben kategóriában