Akkora szerencsém van, hogy a babikám imád aludni, és mellette fantasztikusan jó gyerek, imádom. 🙂 Így van időm mellette ilyesmiket is csinálni. Igaz, amit eddig 1 nap volt elkészíteni, azt most 2 nap alatt sikerül, de ennek főleg a logisztika az oka. A díszítés egyszerű, ízvilágban is törekedtem arra, hogy minél kevesebb idő alatt „összedobható” krém legyen, ami nagyon finom is azért.
Íme a finomság, és az elkészítése:
A macaron héjak elkészítésekor én Pierre Harmé macaron receptjét használom, ami a vintage macaron blogbejegyzésben fellelhető. Nem kell annyira tartani a macaron készítéstől, néhány macaronnal a „hátam mögött” úgy gondolom, hogy a tészta minősége és állaga, illetve a sütő milyensége a befolyásoló tényező leginkább, nem a pára a pihentetés, vagy Náncsi néni imádsága a szomszéd lépcsőházból. Például a nyuszis macaronok esetében látszik, hogy sűrű maradt a tésztám, és nem terültek olyan szépen a macaronok, „kis bucik” lettek, az ilyesmi előfodrul, attól még az ízük finom és az állaguk is talán most lett az eddigi legjobb. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a gázsütőmbe vettem egy sütőhőmérőt, és most már tudom is hány fok van odabent, nem csak saccolom, hogy hova kell tekerjem, hogy jó legyen 🙂 Azt hiszem tényleg elektromos sütőben légkeveréssel lesznek majd igazán tökéletesek a macaronjaim, de addigra legalább begyakorlom az elkészítésüket. 🙂
Tölteléknek francia vanília krémet csináltam alapnak, ez egy nagyon egyszerű sárgakrém recept, ami például itt van.
Hozzávalók:
- 1 és 1/4 csésze tej
- 3 tojás sárgája
- 1/4 csésze kristálycukor
- 1/8 csésze liszt
- 2 ek. és 2 tk. keményítő
- 1 tk. vanília paszta vagy őrlemény
- 50 gramm vaj (opcionális)
Elkészítés:
- A tejet feltesszük melegedni a vaníliával, alacsony lángon, csak meleg legyen, ne forrjon!
- Ez alatt összekeverjük a tojássárgákat, cukrot, lisztet, keményítőt, nem kell felverni, csak szép sima legyen.
- A meleg tej felét óvatosan beleöntjük a tojásos krémbe és jól elkeverjük, majd az egészet vissza az edénybe a maradék tejhez, és melegítjük tovább állandó keverés mellett.
- Akkor kész a krémünk, amikor már nehéz keverni és a pudingnál stabilabb krémet kaptunk. (Vigyázat, hamar leég!)
- Még melegen rakhatunk hozzá vajat, ettől szép selymes lesz a krémünk.
- Folpackkal lefedve hűlni hagyjuk. (így nem fog bebőrösödni)
- Amikor teljesen kihűlt átkeverjük, habzsákból szépen nyomható krémet kapunk.
Készültek vaníliakrémes-málnás macaronok, ezekhez a fagyasztott málnát ízlés szerint cukorral, és keményítővel melegítettem, és átpasszíroztam sűrű szitán. Az alsó macaron héjra nyomtam habzsákból a vaníliakrémből karikát és a közepére tettem a málnaszószt, majd rá a tetejét. Csináltam vaníliás-sós karamellás macaronokat is hasonló módszerrel, a karamellás szósz recept itt található. Volt itthon egy kis pisztácia pasztám, tettem egy keveset a vanília krémbe, így lettek pisztáciás macaronok is.
A díszítésről:
A virágok royal icing-ból, vagyis cukormázból készültek, előre legyártottam belőlük sokat, így csak elő kellett kapnom őket, és kerülhettek is a macaronra. A levelek a pisztáciás krémből készültek. A nyuszi pompom farka cukormassza, amit ehető ragasztóval lekentem és kristálycukorba mártottam. A tappancsokat is kézzel formáztam meg cukormasszából. Próbálkoztam nyuszifej alakú macaronokkal is, de nem véletlenül nem kerültek a fotókra…ezt még gyakorolni kell. 🙂 Külön öröm, ha minden összejön a macaronnal, és szabályos alakúak lesznek, a különböző extra formák majd egy következő alkalommal kerülnek terítékre. 🙂
Ha tetszett, vagy kérdésed van, esetleg küldenél képet milyen jól sikerültek a tieid itt írhatsz nekem! 🙂
Kellemes húsvéti készülődést! 🙂